Radyasyona Dayanıklı Cam

İçerisinde yüksek oranda Kurşun (Pb) ve Baryum (Ba) bulunduran bu cam türü, radyasyonu emen bir güce sahiptir. Normal camın 2 katı yoğunluğa sahip bir camındır (5gr/cc).  X ray yani röntgen ışınlarının yoğunlukla yer aldığı tomografi, pet tahlil laboratuvarları, anjiyografi, mamografi cihazlarının kullanıldığı yerlerde nükleer tıp laboratuvarlarında, radyo terapi merkezlerinde şeffaf pencere şeklinde kullanılmalıdır.

X-Işınlarını geçirmemesi için camın bileşimine yüksek oranda kurşun (Pb) ve Baryum (Ba) ilave edilmesi ile üretilir. Bir işlem yapılmaz. Ölçüsünde sipariş edilir ve uygun doğrama ile birlikte monte edilir.

Hastanelerin gözleme ya da operasyon alanlarında kullanılan radyasyona dayanıklı camlar, yüksek kaliteli ışık geçirme özellikleri ve dayanıklılıkları nedeniyle bu tarz merkezlerde sürekli olarak kullanılmaktadır.

Radyasyona Dayanıklı Cam Nedir?

Kurşunlu Cam (radyasyona dayanıklı cam), içerisinde yüksek oranda kurşun oksit ve diğer metalleri bulunduran, bu sayede üzerine gelen radyasyonu emebilen ve kesinlikle karşı tarafa geçmesine izin vermeyen bir cam çeşididir. Normal camların yoğunluğu 2,5 gr/cm3 olurken kurşunlu camın yoğunluğu 5gr’dan fazladır.

Kullanım Alanları & Teknik Özellikleri:

  • Yüksek oranda bünyesinde kurşun ve baryum bulunduran bu cam, radyasyonu emen bir güce sahiptir. Bu camın yoğunluğu normal camın 2 katıdır.
  • Röntgen ışınlarının yoğunlukla yer aldığı tomografi, anjiyografi, mamografi cihazlarının olduğu yerlerde nükleer tıp laboratuarlarında, radyo terapi merkezlerinde, hastanelerin gözleme ya da operasyon alanlarında oldukça yaygındır.

Radyasyon Camı Nasıl Temizlenir?

Kurşunlu camın temizliği oldukça pratik bir süreç olup, yumuşak ve pürüzsüz bir bezle, yumuşak sabunla ya da deterjan ile mümkün olmaktadır. Oldukça kısa süreçte en verimli sonuç elde edilmektedir.

2019 Radyasyona Dayanıklı Cam Fiyatları

Nitelikli bir ürün olan radyasyon dayanımlı cam ihtiyaçlarınız için lütfen iletişime geçiniz.