Kurşun Geçirmez Cam

Kurşun Geçirmez Cam Nedir?

Optik olarak şeffaf ancak ateşli silahlara karşı dayanıklı olan bir cam türüdür. Kurşun geçirmez camlar aslında kurşun geçirmez değildir. Sert darbelerde normal camlara göre çok daha dirençlidirler. İşte bu sağlamlığı ona sağlayan madde ise polikarbondur. Bu madde, ısıya ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir maddedir. Aynı zamanda herhangi bir materyal gibi tamamen aşılmaz değildir. Genellikle biri sertten biri yumuşak olmak üzere iki veya daha fazla cam türünün kombinasyonu ile üretilir.
Kurşun geçirmez cam, çeşitli plastiklerin ara katmanları olan çok sayıda sert cam tabakasından oluşur. Bazen bir polikarbonat (sert bir plastik türü) tabakası ya da plastik bir film tabakası vardır. Aksi taktirde camın ya da plastik parçanın tehlikeli parçalarının bir merminin etkisiyle parçalanmasına neden olur. Bu katmana laminat denir. Tek bir sıradan camdan on kat daha kalın olabilir ve genellikle çok ağırdır. Normal üretilen camlar çok küçük bir darbede aldığında kırılmakta iken kurşun geçirmez özelliğe sahip camlar tek bir kurşuna ya da bir kaç kurşuna kadar dayanıklılık gösterebilmektedirler. Genel olarak asimetriktir ve doğru pozisyonda uygulandıkları zaman kurşun geçirmez sınıfında olurlar. Bu dayanıklılığın asıl sırrı bu camların üreticilerinin ortak bir malzeme kullanmasıdır.

Kurşun Geçirmez Camların Özellikleri

Kurşun geçirmez camın mermiyi durdurma yeteneği camın kalınlığı tarafından da belirlenebilir. Seri atış yapan bir silahtan çıkan mermiler, normal bir el tabancası ile yapılan atışlardan farklı olarak çok sayıda cam ile çarpışır. Bu durumda, daha kalın kurşun geçirmez cama ihtiyaç vardır ve ilk bakışta normal camlardan ayırt edilemez.
Her ikisi de şeffaf ve aynı görüş özelliklerine sahip ve aynı yerlerde kullanılabilir.
Ancak bu fiziksel özellikler bazı zorlamalarla ortadan kalkar. Aslında değişik üreticiler farklı taktikler ile üretim gerçekleştirseler de aslında hepsi aynı temel sonuca ulaşıyor. Cam kalınlığı ve polikarbon arasında parallelliğe göre sağlamlığı ve direnişi artıyor.

Diğer bir özellik olarak ise bir yanı kurşun geçirmez olup diğer tarafı kurşun geçirir olan camlar da üretilmektedir. Bu camların en belirgin özelliği karşı tarafa ateş edebilmesidir. Silahtan çıkan bir kurşun dış katmanı delebilmektedir fakat katmanlar haline getirilmiş polikarbonat cam malzemesi, merminin enerjisini soğurmaya ve son katmandan dışarı çıkmasına engel olur.

Kurşun Geçirmez Camın Kullanım Alanları

Kurşun geçirmez cam, yaralanma riskini minimize ettiğinden dolayı emniyet camı olarak bilinmektedir. Polis ve askerlerin kullandığı toma ve zırhlı araçlarda, devlet makamlarında ve araçlarında koruma olarak kullanılır. Bu özelliği ile güvenlik güçleri başta olmak üzere, birçok olumsuzluğa karşı korunmaya sebep olur.

Dünyadan örnek verecek olursak, Eyfel Kulesi için etrafına terör olaylarına karşı güvenlik önlemi alınması açısından tercih edilmektedir. İstatistiksel verilere göre, yılda yaklaşık 7 milyon kişinin ziyaret ettiği kuledeki yenileme çalışmaları için 300 milyon avro harcanacağı bildirildi.
Özetle farklı opsiyonlara göre alternatif çözümler üretip kişisel, mimari ve savunma kategorilerinde hizmet sunarlar. İsteğe bağlı olarak renk seçenekleri, düz veya bombeli olmasıyla ilgili isteğe bağlı çözümler üretilmektedir.